Мета: сприяти усвідомленню учнями людини у сучасному житті, у розвитку суспільства; формувати у дітей почуття громадянина України; прищепити любов до праці та повагу до людей праці; виховувати любов та повагу до своєї Батьківщини
Обладнання: державна символіка України, портрети Т. Г. Шевченка, М.Грушевського; ілюстрації до творчості Шевченка; записи українських пісень
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Вступне слово вчителя
Звучить Гімн України.
Тема сьогоднішнього уроку: «Життя людини — найважливіша
цінність». Ви дізнаєтесь, що саме людина — творець
історії, своєї держави, і тому могутність,
благополуччя країни залежить від праці її громадян. Сьогодні я буду намагатися розповісти, як бути корисним Україні, як вижити у складних економічних умовах.
Споконвіку жили на нашій землі люди: вирощували хліб,
виплакували ради, виховували дітей.
Тисячолітній досвід, отриманий у спадок від попередніх поколінь, свідчить, що те омріяне бажання справдиться, якщо кожен день їхнього життя закарбується в пам'яті й стане надбанням нащадків. Отож, мов чарівне замовляння, заповідали вони своїм дітям прадавню мудрість: «Майбутнє неможливе без минулого».
Багато століть боролась Україна за свою незалежність.
Однією з найяскравіших постатей цієї боротьби
була людина-легенда — Т. Г. Шевченко.
Учитель:
…Вставайте, кайдани порвіте,
І вражою злою кров'ю Волю окропіте.
Мене в сім'ї великій,
В сім'ї вольній, новій
Не забудьте пом'янути
Незлим тихим словом.
Шевченко — поет-громадянин і людина-борець. Він залишив
нащадкам неоціненну книгу народного життя, відстояв і зберіг національну гідність багатостраждального народу. Впродовж 24 років від народження він був кріпаком. Особисту волю здобув завдяки клопотанню друзів. Шевченко закінчив Петербурзьку академію та із званням художника і поета приїхав на Україну, але зустріч із землею була затьмарена, адже мільйони українців перебували у кріпацькому ярмі. Неволю особисту і державну Шевченко розглядав як найбільше зло, з яким боровся все життя і за що був
жорстоко покараний.
1-й учень: М. Грушевський був людиною різнобічних талантів. Як науковець він написав першу історію України. Як
громадянин очолив Центральну Раду.
Під впливом оповідань батька рано усвідомив себе українцем і все своє життя прагнув бачити Україну
незалежною державою.
Шановні діти! 24 серпня кожен з нас промовляв: «З Днем
народження, рідна Україна!»
2-й учень:
На землі великій
Є одна країна:
Гарна, неповторна,
Красна, як калина.
І
живуть тут люди
Добрі,
працьовиті
І скажу, до речі,
Ще й талановиті.
Землю
засівають і пісні співають
На
бандурі грають і вірші складають
Про
ліси і гори,
І про синє море,
Про
людей і квіти...
То скажіть же, діти,
Що
це за країна? (Наша велика славна Україна)
3-й у ч е н ь:
Он
повзе мурашка,
Ось
хлюпоче річка.
Не зривай ромашку,
:
Не топчи травичку.
В зелені діброви,
В
китицях ліщини.
Глянь, яка чудова
Наша Україна!
Журавлі над лугом
Крилять рівним клине
Будь природі другом,
Будь
природі сином.
4-й учень:
Люблю
тебе, моя Вітчизно мила,
Твої поля і небо голубе.
Бо
ти дала мені малому крила,
То
як же не любить мені Тебе?
Люблю тебе я, мила Україно. І все
зроблю,
щоб ти завжди цвіла. Я буду
вчитись в школі на «відмінно», Щоб
мною
ти пишатися могла! Люблю
твої ліси, струмки джерельця
І
все — усе, що є в моїм краю!
Тепло
долонь, і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.
5-й учень:
Україна моя починається
Там,
де доля моя усміхається,
І,
як небо, як даль солов'їна,
Не
кінчається Україна.
Україно! Ти для мене диво!
І, нехай пливе за роком рік,
Буду мамо горда і вродлива
З тебе дивуватися повік.
Учитель: Чого ж ми досягли за
роки незалежності? Що ще треба зробити,
щоб життя людини було дійсно найважливішою цінністю?
6-й учень: Не може бути вільною людина, якщо нація її не вільна. Україні усміхнулася фортуна: вона здобула
незалежність. Навряд чи існує десь в
Європі і навіть у світі нація, якій довелось переборювати катастрофічні наслідки 300-літньої бездержавності і яка
протягом століть була розділеною між
імперіями.
7-й учень: Перші пострадянські роки були по-справжньому післявоєнною порою. До такого обвального й миттєвого
руйнування раніше призводила хіба що війна.
8-й учень:
Завершено лише початковий етап створення української держави. Цей процес буде продовжуватися протягом кількох десятиліть. За
минулі роки кожен з нас міг переконатися: Україна прагне інтеграції до
європейського та світового співтовариства. Сьогодні наша держава є одним з найважливіших учасників миротворчих операцій під егідою ООН.
9-й учень: 24 серпня 2004 року було видано Указ «Про День Державного
Прапора України». Це свято ми відзначатимемо напередодні Дня Незалежності — 23 серпня. Воно покликане сприяти утвердженню державної символіки, виховувати повагу громадян до атрибутів нашої державності.
Тож треба змалку навчитись поважати історію своєї
держави, її Гімн і Прапор.
У
ч и т е ль: Держава наша перебуває у тяжкому
економічному становищі, тому і життя кожної людини погіршилось.
На сьогодні живе краще той, хто має своє «діло». Зараз я прочитаю вам уривок з
трилогії Т. Драйзера «Фінансист», уривок про вашого
однолітка, який вирішив заробити собі грошей. Ви уважно
прослухаєте та дайте відповіді на такі питання:

2. Чи буде
бізнес Френка годувати його самого і його сім'ю усе життя?
3. Чи має
держава вигоду від такого бізнесу?
Френк, якому 13 років, підходить до свого батька із
проханням, щоб він дав
йому 32 $: «Я збираюсь купити
мило: 7 скринь мила. Я знаю, де його взяти, і у мене вже
є на нього покупець. М-р Делримпл бере партію. Він запропонував мені 62 долари, а я знаю крамницю, де я можу купити 7 скринь за 32 долари. Якщо ти мені даси грошей, то я миттю злітаю і заплачу».
Відповіді учнів.
Учитель:Діти! Яких керівників нашого місця, області, держави ви можете назвати
гідними керівниками, авторитетними, цілеспрямованими?
Відповіді учнів.
Учитель: Шановні діти! Щоб бути гідними і корисними у своїй державі, треба бути вихованими, шановними і з повагою ставитися до людей. Зараз я прочитаю вам 2 притчі про вчинки людей. Ви ж повинні відповісти на питання:
— Який вчинок вам сподобався і чому?
ХВОРИЙ ДОКТОР
Це відбулося у високих карпатських горах. Після завірюхи
гори покрилися туманом. Три дні йшов сніг, завірюха
занесла доріжки та стежки. До маленького гірського
селища ні дійти, ні доїхати, ні літаком долетіти. У селі була лікарня. Там було 7 хворих. Одна маленька дівчинка виявилася
тяжко хворою. їй треба робити операцію. Та раптом трапилося горе: тяжко захворів доктор, він не міг піднятися. Все його тіло горіло, як у вогні.
А в палаті стогнала дівчина. До будинку лікаря прийшло
багато людей. Вони стояли у мовчанні та скорботі.
Люди чекали: може, лікареві стане легше, може, він
підведеться і зробить операцію. Квартира лікаря була поруч з палатою дівчини.
Вранці, коли до лікаря повернулась свідомість, він почув тихій стогін. Це стогнала дівчина. Зібравши всі свої сили, доктор
піднявся, надів білий халат, його підтримували під руки медичні сестри. Він
зробив операцію і знову втратив свідомість. Він лежав у ліжку, і ніхто не міг
йому допомогти. Вночі доктор помер. А дівчинка стала здоровою.
КАМІНЬ
На галявині, під гіллястим дубом жив колодязь. Багато
років давав він людям воду. Під дубом біля колодязя, любили відпочивати люди.
Одного разу до дуба прийшов хлопчик і кинув у колодязь
камінь. Почувся сильний плескіт. Хлопчик засміявся і
пішов, забувши про свою витівку. А камінь упав на дно
і закрив джерело. Вода перестала поповнювати колодязь, 1 він змілів. Засохла
трава навкруги, і дуб висох. Замовкла солов'їна пісня. Сумно стало на лузі. Куди ж все поділось?
У ч и т е л ь: Як повинна жити людина?
Жадність
Хитрість
Доброта
Лестивість
Заздрість
Запальність
|
Відповідальність
Пасивність
Почуття обов'язку
Патріотизм
Бездіяльність
Лінощі
|
Зараз ми проведемо самостійну роботу по групах. Кожний
ряд отримає по 3 картки, в яких перераховані найбільш
відомі риси характеру. Вам треба визначити
позитивні і негативні риси. Тобто ви маєте зазначити, які риси ви б хотіли, щоб належали вам, а з якими треба боротися.
Терпимість
Жорстокість
Чесність
Егоїзм
Честолюбство
Безвідповідальність
Учитель: Держава міцна своєю здоровою нацією. Хвора нація не збудує могутньої держави. Ось чому традицією стало проведення Олімпійських ігор.
Підсумок уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар